Stylowe buty na koturnie

Buty na koturnie co roku pojawiają się jako obowiązkowa pozycja w letnich kolekcjach obuwniczych. Kojarzone przede wszystkim z hippisowską modą lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zdobyły sobie uznanie wielu kobiet – praktycznie niezależnie od wieku.

Na mapie letniego obuwia dla pań buty na koturnie zajmują miejsce przeciwne niż lekkie, zwiewne sandałki albo klapeczki. Koturny to stabilne, wysokie buty na platformie, najczęściej zabudowane prawie w całości – w wersji letniej zostawiona jest dziurka z przodu na palec, czasem, choć rzadko, bywa także odkryta pięta. Chodzenie na koturnach to prawdziwa przyjemność – nie ma bowiem drugiego tak wygodnego i stabilnego obcasa. Koturn rozciąga się na całej długości podeszwy, przez co sam but może sprawiać wrażenie masywnego, a czasem wręcz topornego.

Buty na koturnie najczęściej są elementami stylu casual. Doskonale współgrają ze wspomnianą zwiewną i szaloną modą czasów hippisowskich. Pasują więc idealnie do dżinsów z szerokimi nogawkami, szerokich kwiecistych spódnic, sukienek, pod warunkiem, że nie są zbyt eteryczne. Z drugiej strony koturny robią furorę w stylu imprezowo-dyskotekowym. Przez to, że bajecznie wydłużają nogi, a jednocześnie pozwalają czuć się pewnie, stały się obowiązkowym elementem stroju dziewczyn gustujących w wąskich spódniczkach mini.

Buty na kokrku koturny fioletoweJedynym stylem, który może wzbudzać wątpliwości, przy próbie włączenia do niego butów na koturnie, jest styl elegancki. Właśnie przez swoją masywność i zabudowanie, wydaje się, że koturny mają bardzo małe szanse, aby zastąpić klasyczne, zgrabne pantofle. Okazuje się jednak, że eleganckie koturny to nic niemożliwego.

W kolekcjach znanych projektantów znajdziemy buty na koturnie o wyszukanych fasonach ciekawie eksponujących stopę. Ciężaru całości zawsze odejmuje wdzięcznie oplatający stopę pasek umieszczony na wysokości kostki (warto też dodać, że taki zabieg optycznie pomniejsza stopę, ale skraca też łydkę). Eleganckie koturny powinny być wykonane z gustownego zamszu, który nada butom wrażenie lekkości i wytworności.